Avaleht
Tooted-teenused
Roigasaed
Lattaed
Varbaed
Väravad
Mööbel
Materjal
Kasulik info
Ajalugu - aed, tara
Roigasaed
Lattaed
Varbaed
Kasulikke nõuandeid
Artiklid ja lingid
Kontakt
 
     
     
 
Materjal
Kuidas ehitada
 
     

 

 
       
 

Roigasaed - materjal
Aia vastupidavus sõltub materjalist. Kõige vastupidavamaks peeti aeda, mille püstlatid olid kadakast, põiklatid (roikad) tugevast kuuse- või männipuust, mis seoti kokku noorest kuusest vitstega. Sellist tara peeti peaaegu eluaegseks. Kadakas arvati olevat muudest materjalidest kuni viis korda vastupidavam. Tänapäeval enam kadaka kasutamist hästi lubada ei saa, selle asemel võib võtta vastupidavat kuuske või aeglaselt kasvanud mändi. Kuuselattidest aia eluiga on ligikaudu 5-10 aastat. Aia kõige nõrgem koht on sidused.
Püstlatid: 2 m pikkused kuuse-, kadaka- või aeglaselt kasvanud männi latid. Püstlatte pole vaja üleni koorida, piisab kui pikisuunas üks kooreriba maha lõigata. Täielikult tuleb ära koorida u 30-50 cm pikkune ots, mis lüüakse maasse. Posti alumine ots oli vanasti kombeks lõkkes kergelt üle põletada, see suurendas vastupidavust. Tänapäeval võib põletamise asemel lati alumised otsad üle tõrvata või üle võõbata ilmastikukindla kaitsevahendiga. Ilmastikule kõige vastuvõtlikum on lati maaga kokkupuute koht.
Põiklatid ehk roikad: kuuse- või männipuust. Võib kasutada lõhestamata või lõhestatud tüvesid. Viimasel juhul roigast koorida ei ole vajalik. Lõhestamata püstlatte võib koorida ja võib ka mitte. Kui pikisuunas üks kooreriba maha lõigata, siis roigas kuivab kiiremini ja väheneb üraski risk. Koorimise või osalise koorimise vajaduse tingib asjaolu, et koorimata roika alla võib ürask pugeda. Oluliseks muutub koorimise või osalise koorimise vajadus, siis kui üraskit kartev maja on koorimata roigasaia lähedal. Põiklati pikkus võib olla kuni 6 m, olenevalt soovitud kaldenurgast. Enamlevinud lati pikkus on ca 3 m.
Vitsad: ca 1,5 m pikkused kuuseoksad või noored kuusevõrsed, jämedamast otsast umbes 1 cm läbimõõduga. Kuusevitsad lõhestatakse kirve või noa abil pooleks. Selleks kiilutakse kirvest oksa või võrse alumisest otsast alates aeglaselt allapoole, samal ajal oksapooli ettevaatlikult laiali vedades. Lõhestatud vitsu saab painduvamaks muuta vees leotades või tulel kuumutades.
Alternatiivsed sidusvahendid: Nägusa ja kaasaegse tulemuse saab ka kui kasutada vitsade asemel ilmastikukindlat nööri (köit). Samas on nööri kasutamine ka lihtsam kui vitstest siduse tegemine. Sidumiseks võib kasutada ka paarimeetriseid kaseoksi, kuid kasevitsad muutuvad kiiresti rabedaks ja need on vaja juba mõne aasta pärast asendada. Kasevitsu ei ole vaja poolitada. Üheks alternatiiviks on veel ka naelte kasutamine. Naela kasutamine vähendab aia eluiga, sest naela juurest hakkab puit kiiremini kahjustuma. Naelte kasutamise ainus positiivne külg on aia paigaldamise kiirus ja lihtsust.
Materjali kogused ja ettevalmistamine:
Töötada on mugavam, kui vajalik materjal on enne aia ehitamist ette valmistatud. Keskmise tihedusega 50 m pikkuse roigasaia jaoks läheb tarvis ca 100 põiklatti pikkusega ca 3 m, 100 püstlatti pikkusega u 2 m ja 150 lõhestatud kuusevitsa pikkusega 1,5 m. Lisaks väike varu harjutamise jaoks. Kui olete välja valinud millist roigasaeda endale rajada, siis alljärgnev tabel aitab kindlaks teha vajamineva materjali koguse, millest tuleb välja ka aia maksumus.