Avaleht
Tooted-teenused
Roigasaed
Lattaed
Varbaed
Väravad
Mööbel
Materjal
Kasulik info
Ajalugu - aed, tara
Roigasaed
Lattaed
Varbaed
Kasulikke nõuandeid
Artiklid ja lingid
Kontakt
 
     
 
       
 

Näpunäiteid eheda roigasaia meisterdamiseks

Edgar Kask* on kirjutanud ajakirjas Eesti Loodus: „Sada aastat tagasi, kui taluhooneil olid õlgkatused ja külal ühine karjane, ümbritsesid karjamaid roigasaiad. Okastraat tuli koos Esimese maailmasõjaga ja pilpakatused sellele järgnenud aastail. Teine maailmasõda tõi endaga eterniitkatused ja elektrikarjused. Roigasaiad muutusid haruldaseks. Neid hakati taastama seitsmekümnendail aastail Lahemaal, Altjal ja Vargamäel. Rukkiõlgi enam polnud, reht ei pekstud ja katusele pandi pilliroog. Meistrid tulid rannast. Roigasaeda ei osanud enam keegi teha ja esimesed ümarlatt-aiad olid koledad. Need esimesed koristati peagi ära. Ei teatud või ei tahetud teada, et roigasaias peab olema pooleks lõhestatud latte. Ilu nimel tuleb väheke rohkem pingutada. Me elame ainult selleks, et avastada ilu. Kõik muu on ainult teatav ootamise vorm.” *Edgar Kask (1930) on metsandusharidusega loodusfotograaf ja esseist, üheksa loodusraamatu autor.

Nõuanded nööri valimiseks.

Maailmas on vähe sama vanu ja vajalikke tooteid kui seda on köied ja nöörid. Köie valmistamine on üks inimkonna vanimatest oskustest. Aastatuhandeid tagasi tehti köisi loomade jõhvidest ning taimede juurtest. Hiljem asendusid need vanimad köiekiud spetsiaalselt selleks otstarbeks kasvatatud kultuuridega, näiteks kanepi, lina, sisali ning manillaga. Industrialiseerumise algusaegadel oli köie valmistamine tähtis ning köiepunujaid oli pea igal pool. Paljud tuntud kohad ongi saanud oma nime köite järgi, neist Hamburgi Reeperbahn on ehk tuntuim. Marseille´i peatänav La Canebičre tähendab kanepitänavat ja viitab just köie toorainele. Samuti on Soome köievalmistamise põliskodus Turus tänav nimega Köydenpunojankatu ehk Köiepunuja tänav. Sellel tänaval asunud tehase köieliinil valmistati 220 meetri pikkuseid köisi.

Kuna roigasaed on looduslikust materjalist, siis ka sidused tuleks valmistada looduslikust materjalist. Kui otsustate siiski mitte looduslikust materjalist köie kasuks, tuleb arvastada, et paljud kunstmaterjalist köied kardavad päikest ning muutuvad rabedaks. Sobilikumad on sisal ja manilla köied.

Sisalköied on valmistatud looduses kasvava agaavi kiududest. Peaaegu venimatu, karedapinnaline looduslikust materjalist köis, heade sõlmimisomadustega. Saadaval 4-32 mm. Soovitame köit Sisal 4mm, Sisal 5mm või Sisal 6 mm. Sellise läbimõõduga köied on tavaliselt õlitamata. Mida väiksema läbimõõduga köis, seda odavam. Kindlasti tuleks köis enne kasutamist õlitada. Selleks võib kasutada tavalist õli. Niinimetatud “eluaegse” köie saab, kui kasta köis tõrvaõlisse.

Manillaköis on valmistatud abaca looduslikest kiududest. Karedapinnaline looduslikust materjalist köis on oma värvilt tumedam kui sisal. Saadaval 6 – 24 mm ja õlitatult. Soovitame 6 mm. Köie jämedusega pole mõttekas ka üle pingutada. Köie paigaldamisel välistingingimustes tuleb arvastada, et looduslikust materjalist köied seovad ja vabastavad niiskust. Seetõttu tuleb köisi paigaldades jätta 5 -15 % varu kokkutõmbumiseks ja venimiseks. Köie soetamisel peaks arvestama järgmiste hinnatasemetega:

Sisal 4mm (õlitamata) = ca 2 kr/m²;

Sisal 5mm (õlitamata) = ca 3 kr/m²;

Sisal 6mm (õlitamata) = ca 4 kr/m²;

Manilla 6mm (õlitatud) = ca 5 kr/m².

Nõuanded postide töötlemiseks.

Immutusvahendid peaksid loodusliku puitaia puhul olema ka looduslikud. Selleks soovitame kasutada 50% tõrvaõli või siis puhast männitõrva. Tõrvaõli on pisut lihtsam kasutada kui männitõrva, sest männitõrv on väga paks (kuigi kuumutamisel muutub vedelamaks) ja tõrvaõli teine komponent on linaõli. Linaõli töötab vedeldajana, et tõrv suudaks sügavamale imbuda. Parema tulemuse saab, kui tõrvaõli postidele peale kanda soojalt. Kui rahast kahju pole, siis võiks teha tõesti puhta tõrvaga, kusjuures tõrva võiks üsna kuumaks ajada ja poste hoida tõrva sees vähemalt 30 minutit, mitte kasta korraks sisse. Sellisel juhul võiks olla tulemus "igavene".

Nüüd lähemalt tõrvaõlist. Tõrvaõli sisaldab linaõli, tõrva ja männitärpentini ning looduslikku vaiku. Tõrvaõli imendub puu sisse aeglustades niiskuse ja mädaniku, hallituse ja siniseente mõjusid. Tõrvaõli annab puidule kauni läbipaistva ja vett tõrjuva pinna. Kulu 5-10 m2/liiter. Viimistletav puitmaterjal peab olema kuiv, max puidu niiskus alla 21% ja õhu suhteline niiskus alla 80%. Puhasta postid mustusest, hallituses ja eemaldatavatest ainetest. Tõrvaõli ei lahjendata. Sega hoolikalt enne kasutamist ja kasutamise ajal. Kanna tõrvaõli materjalile õhukeste kihtidena pintsli või kaltsuga ja lase imenduda. Liigse materjali osa, mis enam ei imendu, võib vajadusel ära pühkida. Tõrvaõli imendub paremini kui teda ennem postile peale kandmist kuumutada. Sõltuvalt alusmaterjalist ja ilmastikuoludest kuivab töödeldud pind õhukeselt pintseldatuna 1-7 ööpäeva. Töövahendeid pesta männitärpentiniga. Ettevaatust! Tootega kokku puutunud kaltsud ja puitlaastud võivad iseenesest süttida, seepärast peab neid enne hävitamist säilitama veega niisutatult, hoidma suletud plekktaaras või põletama koheselt.

Lähemalt ka männitõrvast. Männitõrv on tume viskoosne orgaaniline vedelik, mida saadakse vaigurikastest männikändudest ja tüvede alumistest osadest. Männitõrv imendub hästi hööveldamata puitpinda. Imendumise kiirendamiseks ja liigse tahmasuse vältimiseks on soovitav männitõrva vedeldada männitärpentiniga. Kulu 3-5 m²/liiter. Viimistletav puitmaterjal peab kindlasti olema kuiv, max puidu niiskus alla 21% ja õhu suhteline niiskus alla 80%. Puhasta postid mustusest, hallitusest ja eemaldatavatest ainetest. Kanna tõrv materjalile õhukeste kihtidena pintsli või kaltsuga ja lase imenduda. Niinimetatud eluaegse tulemuse saab, kui tõrv ajada üsna kuumaks ja poste hoida tõrva sees vähemalt 30 minutit, mitte kasta korraks sisse. Männitõrv ei kuiva vaid imendub puidu sisse, mille järel pind tundub kuivana. Töövahendeid pesta männitärpentiniga või piiritusega. NB! Mitte kasutada lakibensiini. Ettevaatust! Tootega kokku puutunud kaltsud ja puitlaastud võivad iseenesest süttida, seepärast peab neid enne hävitamist säilitama veega niisutatult, hoidma suletud plekktaaras või põletama koheselt.

Männitõrva ja tõrvaõli müüakse igas suuremas ehitusmaterjalide poes. Suuremaid koguseid tasub juba soetada otse materjalide tootjalt. Kontakte leiab lihtsalt internetist. Hinnavõit on märgatav.